İDUAM Panelimiz hakkında

 İstanbul Üniversitesi’nde “Deri ve Ayakkabı Sektöründe Eğitim Vizyonu ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim Stratejileri”Paneli Düzenlendi

İstanbul Üniversitesi Dericilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Tekstil Giyim Ayakkabı ve Deri Bölümü tarafından düzenlenen, “Deri ve Ayakkabı Sektöründe Eğitim Vizyonu ve Sürdürülebilir Kalkınma İçin Eğitim Stratejileri” konulu panel, 13.12.2016 tarihinde 13:00-16.30 saatleri arasında İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Deri ve Ayakkabı sektörlerini ayrı ayrı değerlendirebilmek için iki oturum olarak planlanan ve bu alanlarda mesleki eğitim alan öğrencilerin de katıldığı panelde, açılış konuşmalarını Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Erdoğan KÖSE, Dericilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (İDUAM) Müdürü Prof. Dr. Umay B. FIRAT ve İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçılar Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa ŞENOCAK gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Erdoğan KÖSE, derinin sadece ayakkabıda, cüzdanda değil otomobilden uçağa her alanda kullanıldığını hatırlatarak, sanayinin bütün alanlarında derinin önemini vurguladı; Olgunlaşma Enstitülerinde de deri ve ayakkabı ile ilgili bölümlerin bulunması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Umay FIRAT, sözlerine İDUAM ve İstanbul Üniversitesinde sürdürülen Dericilik ve Ayakkabıcılık eğitimiyle ilgili genel bir bilgilendirme ile başlayarak, Türkiye’de bu alanlarda verilen eğitimin sorunlarından bahsetti. Ayakkabıcılık eğitiminin yaygınlaşması yanında, Deri Sanayiindeki zorlu çalışma koşulları nedeni ile öğrencilerin bu alanı tercih etmemelerinin eğitim kurumlarının kapanmasına neden olduğunu; yakın bir gelecekte bu eğitimin verildiği tek kurumun İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Deri Teknolojisi Programı olacağını belirterek, işletmelerde beklenen verimin alınabilmesi için nitelikli eleman sayısını arttırmaya yönelik ortak politikalar üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Şenocak ise açılış konuşmasında meslek okullarına olan ilginin azalmasından yakınarak FIRAT’ın söylediklerine de katıldığını söyledi ve açılış konuşmasını kısa tutup panel sırasında detaylı bilgilendirme yapacağını belirtti.

Prof. Dr. Umay B. FIRAT’ın Moderatörlüğünde gerçekleştirilen Panelin Birinci Oturumunda, Cenaze nedeni ile panele katılamayan Deri Tanıtım Grubu bir önceki dönem Başkanı ve Orjin Grup CEO’su Lemi Tolunay’ın yerine İDMİB Başkanı Mustafa ŞENOCAK panelist olarak katıldı.

İlk oturumda Şenocak dışında DETEK Başkanı Dr. Murat TOZAN, TDSD Yönetim Kurulu Üyesi Burak UYGUNER ve Deri Teknolojisi Programı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fazlı AKYÜZ de panelistler arasındaydı.

Türkiye’de genel eğitim içinde mesleki eğitimin düşüşte olduğundan yakınan ŞENOCAK, Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Programlarındaki öğrenci sayısının artışı yanında Deri Teknolojisi Programlarındaki öğrenci sayının düşüşünün, ihracat rakamlarındaki artış ve düşüşle paralel gittiğinin altını çizdi. Mesleki eğitimle istihdam arasındaki ilişkinin geliştirilmesi gerektiğinden ve öğrencilerin bu bölümleri istedikleri için değil de düşük puanla kabul edildiği için geldiğini hatırlatan ŞENOCAK, sektörde belirli bir oranda meslek yüksekokulu mezunu çalıştırmanın yasal zorunluluk haline getirilmesini önerdi.

DETEK Başkanı Murat Tozan, sanayiye giren teknik elemanla sanayiden emekli olan teknik eleman oranının dengesiz olduğunu hatırlatarak 2020’de çoğu teknik elemanın emekli olacağını ve sanayi yöneticilerinin bu konuda herhangi bir planı olmadığını söyledi. Meslek yüksekokullarındaki eğitim içeriğinden yakınan TOZAN, 1980’lerdeki müfredatla şimdiki müfredatın hemen hemen aynı olduğunu sözlerine ekledi ve sadece öğrencileri değil çalışanları da eğitmek gerektiğini bu nedenle de uzaktan eğitim sistemine geçilmesi gerektiğini savundu.

TDSD Yönetim Kurulu Üyesi Burak UYGUNER, yabancı yatırımcıların bir ülkeyi tercih ederken iki olguya baktığını söyledi: Nitelikli işçilik, ucuz işçilik. Türkiye’de ikisinin de olmadığını ve bu yüzden yabancıları çekmek için yenilikçi ve farklı üretim yapılması gerektiğini savundu. Deri sektörünün Türkiye ekonomisinde çok da büyük bir payı olmadığını söyleyen UYGUNER, öğrencilere “Türkiye derideki isminin altını dolduramıyor. Bunun için sizlere ihtiyacımız var hemen okulunuzu bitirin gelin” diye seslendi.

Deri Teknolojisi Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fazlı AKYÜZ, Deri sanayiinin nitelikli eleman bulmasının gün geçtikçe zorlaşacağını söyledi ve PISA sonuçlarındaki olumsuz tabloyu hatırlatarak Türkiye’nin coğrafi açıdan Avrupa ve Balkanlar arasında bir eğitim noktası olabilecek potansiyelinden bahsetti. Eğitimle ilgili bir anket için 220 firmaya mail attıklarını ancak sadece 15 firmanın ilgilendiğini ve 9 firmanın geri dönüş yaptığından yakınan AKYÜZ, eğitim kurumlarındaki teknik yetersizlikleri ve Türkçe kaynak yetersizliğini de hatırlattı. Sanayicilerden isteklerinin dericiliğin imajını düzeltilmesi, düzenli staj sistemi ve bazı derslerin direkt olarak sanayide yapılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

 

Ayakkabıcılık eğitiminin konuşulduğu İkinci Oturum Moderatör TASEV Mütevelli Heyeti Üyesi ve Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi Programı Öğretim Görevlisi Dinçer ÜNAL’ın öğrencilere katılımı için teşekkürüyle başladı.

Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi Programı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serap ÇAŞKURLU, öğrenci profilini ve eğitim içeriğini tanıtan bir slayt gösterisinden sonra deriye oranla ayakkabı eğitiminin iyi durumda olduğundan bahsetti. Okuldaki teknik yetersizlikleri aktaran ÇAŞKURLU, sektöre gelen mezunların deneyimsizlik bahanesiyle çırak muamelesi görmesinden yakındı ve tekniker olduklarının unutulmaması gerektiğini hatırlattı.

Ziylan Grup Yönetim Kalite Kontrol ve Sourcing Direktörü Mahmut BEKERECİ, sektörü tanıtan genel bir sunum yaptı ve Türkiye’nin ayakkabı üretimindeki dünya sıralamasında 7. Olduğunu aktardı. Sektörde endüstriyel üretimin öneminden bahsetti ve Şanlıurfa’daki üretim tesislerini tanıttı. Bu tesislerle bölgedeki 983 tarım işçisini ayakkabıya yönelttiklerini bildirdi. ZİYLAN Grup olarak TASEV mezunlarının %20’sini işe alacaklarına söz veren BEKERECİ, aynı zamanda okula Bilgisayar desteği yapacaklarını ve 3 başarılı moda öğrencisini de yurtdışı fuarlara götüreceklerini iletti.

AYSAD Başkanı Ömer Kadir ARPACI, ayakkabı mühendislerinin olmadığından yakındı ve öğrencilerin tasarım yarışmalarına, sektör fuarlarına katılmamasını eleştirdi. Ayakkabı Tasarım ve Üretimi Programına tasarım programı bağışlayacaklarını açıkladı ve öğrencilerin yurtdışı fuarlarına mutlaka gitmesi gerektiğini belirterek Şubat ayında gerçekleşecek olan INESCOP fuarına başarılı 3 öğrenciyi götürmek istediklerini aktardı.

TASD Başkanı Süleyman GÜRSOY, sektörün kanayan yarasının eğitim olduğundan yakındı ve sektördeki açığı belirleyip yetiştirilen elemanı o ihtiyaca göre yetiştirelim önerisinde bulundu. YTÜ ile görüştüklerini ve lisans programı için çalıştay yapılacağını aktardı. İtalyan Teknomodel firmasıyla anlaştıklarını ve tasarım eğitimi için Türkiye’ye davet ettiklerini açıkladı. “Deri bizim yan sanayimizdir” diyen GÜRSOY, mühendislik şovdur asıl para kazanabileceğiniz şey işletmeciliktir dedi.

TASEV Başkanı Tan ERDOĞDU, panelin asıl konusu olan “sürdürülebilirlik” konusuna değinilmediğinden bahsetti ve “sürdürülebilir” kelimesinin anlamından bahsetti. Derinin ayakkabıcıların yan sektörü olduğuna katıldığını söyledi ve insanlığın daha vegan yöntemlere yöneldiğini söyledi ve bu yüzden sürdürülebilir kalkınmaya önem verilmesi gerektiğini aktardı. Öğrencilere, “sektör sizden makinenin nasıl çalıştığını bilmenizi istemiyor onu fabrikadaki alaylı işçiler yapar, siz küresel ekonomide neler olduğunu öğrenin, bölgedeki gelişmeler bizi etkiliyor bunları takip edin” diyen ERDOĞDU, artık inovatif fikirler üretilmesi gerektiğini vurgulayarak katma değer üretmek gerektiğinin altını çizdi.

img_7179-5

img_7183-2

15590429_1387332751286854_9137301234883860598_n

3 5
6

7

iu_deri_egitimi1

iu_deri_egitimi3

iu_deri_egitimi2

15590855_1391044704248992_7147607337948581114_o,

iu_ayakkabi_egitimi4

iu_ayakkabi_egitimi1

iu_ayakkabi_egitimi3

 

iu_ayakkabi_egitimi2

iu_ayakkabi_egitimi5

iu_ayakkabi_egitimi6

20/12/2016
538 defa okundu

İstanbul Üniversitesi

34452 Beyazıt/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00